Vybavení
Jednou z nejdůležitějších součástí výstroje je neoprenový oblek. Prioritou je komfort mechanický a tepelný. Tomu je přizpůsoben typ a střih obleku, použitý materiál i způsob spojování jeho jednotlivých dílů, přičemž zip není vhodný.
Materiál musí být velmi elastický, někdy svou tažností připomíná téměř žvýkačku.
Základem jsou kalhoty s vysokým pasem nebo laclem a horní díl s integrovanou kuklou. Oblek musí dokonale padnout, proto je na místě uvažovat o obleku šitém na míru. Přilnavost obleku markantně zvyšuje hladký vnitřní povrch obleku, což bohužel vyžaduje použití lubrikantu - nejčastěji ředěný kondicionér na vlasy. Odměnou za komplikovanější oblékání je vytvoření tzv. efektu „druhé kůže“, kdy neoprén při pohybu po těle klouže, přitom „nenabírá“ vodu a díky tomu maximálně izoluje. Možná je i alternativa s nylonovou vrstvou uvnitř, což usnadňuje oblékání a zvyšuje pevnost a trvanlivost, ovšem je na těle více cítit.
Tloušťky vhodné pro freediving jsou běžně 3mm, nebo 5mm pro chladnější vody. Větší tloušťka sice lépe izoluje, ovšem omezuje pohyb a dýchání a tím i pohodlí.
Vnější povrch neoprénu může být:
• hladký – má menší odpor ve vodě, je estetičtější, neochlazuje se ve větru, ale je málo odolný a trvanlivý (snadno se trhá)
• potažený látkou – poněkud větší odpor ve vodě, hůř udržuje teplo ve větru, ale látka výrazně zvyšuje odolnost a trvanlivost. Od tloušťky 5mm je použitelný i pro přístrojové potápění.
• maskovaný – vyrábí se jak ve verzi hladké, tak s látkou na povrchu
Vnitřní povrch neoprénu může být:
• open cell porézní neoprén bez povrchové úpravy. Bez použití lubrikantu – kondicionéru není možné obléknout. Dobře funkční základ
• coating tenká vrstva titanu, mědi nebo jiných substancí, které zlepšují tepelně – izolační vlastnosti a usnadňují oblékání. Vyšší cena
• lining vnitřní vrstva nylonu, více typů. Například superstretch – nejlépe tažný a dobře klouzavý materiál. Vyšší cena.
Obecně platí, že tepelně – izolační vlastnosti dobře padnoucího neoprénu pro freediving o síle 3mm, nejlépe s vnitřním povrchem open cell nebo coating jsou zhruba stejné jako u 5mm obleku pro potápění přístrojové. 5mm freedivingový neoprén potom izoluje minimálně stejně jako 7mm scuba model, přičemž komfort je nesrovnatelný. Málokdo ovšem ví, že freedivingové neoprény od 5mm síly jsou použitelné i pro potápění s přístrojem. Potom se doporučuje typ s vnější nylonovou vrstvou.
Renomovaným výrobcem specializovaných obleků je italská firma Elios, jejíž neoprény používá světová freediverská špička jako Lotta Ericsson, Carlos Coste, Herbert Nitsch, včetně našeho šampióna Martina Štěpánka.
Typy materiálu:
Doplňky:
ploutve
Ploutve pro freediving tvoří nejdůležitější část základní výbavy. Jsou specifické svou délkou, která je okolo 90 cm. Takto navržená ploutev umožňuje efektivnější přenos pohybové energie, přičemž botička by měla být opět maximálně pohodlná.
celý článekmaska a šnorchl
Rozhodující je její vnitřní objem a komfort. Z důvodu úspory vzduchu při vyrovnávání tlaku se používá nízkoobjemová maska.
celý článek